Godziny otwarcia: Poniedziałek – Niedziela od 7:00 do 23:00

Czy warto regularnie prać kołdry i poduszki?

Zdrowy sen to ważna część każdej doby. Dzięki niemu organizm się regeneruje i jest gotowy do działania. Dbając o odpowiedni komfort snu, pamiętajmy o takich czynnikach, jak:

  • przewietrzenie sypialni
  • czysta, pachnąca pościel
  • odkurzony materac
  • regularne pranie kołdry i poduszek

W badaniach potwierdzono, że w kołdrze często rozwijają się bakterie i roztocza, będące zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Co więcej, trzeba pamiętać, że naskórek człowieka podlega ciągłemu złuszczaniu (około 2g w ciągu doby), a jedna trzecia pozostaje w łóżku. To dla wszelkich drobnoustrojów doskonała pożywka, dodając jeszcze pot, który utracony naskórek skleja ze sobą.
Te ilości można przemnożyć przez pół roku lub przez rok, a co za tym idzie, mikroorganizmy wciąż się namnażają. Uśredniając w kołdrze może znajdować się około 20 tysięcy różnych drobnoustrojów. To dlatego regularne pranie kołdry i poduszek jest tak ważne.
Pranie kołdry w pralce z odpowiednią częstotliwością, w odpowiednich środkach piorących i w wysokiej temperaturze gwarantuje pozbycie się większości grzybów, bakterii i pasożytów oraz wspomaga komfort snu. Dodatkowe zalety dezynfekcji kołdry to zmniejszenie występowania trądziku, alergii, astmy, a także pozwala na uniknięcie zapalenia zatok.

Dezynfekcja poduszki pościeli kołder
Dezynfekcja pościeli, poduszek, kołdry jest szczególnie istotna w przypadku choroby lub zagrożenia epidemiologicznego

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że regularne pranie kołder i poduszek potrafi na dłużej zachować ich dobry stan, a to oznacza przedłużenie okresu ich użytkowania. Warto także suszyć je w suszarce bębnowej, dzięki czemu wsad również będzie w lepszej kondycji. W ten sposób nie ma ryzyka powstawania kumulacji wsadu w jednym miejscu, a sama kołdra sprawia wrażenie cieńszej przy zachowaniu swoich podstawowych właściwości izolacyjnych.

Z jaką częstotliwością pierzemy kołdrę?

To wszystko zależy od potrzeb każdego użytkownika. Chodzi zarówno o komfort i ładny zapach kojarzony z pościelą jak i stan zdrowia użytkownika. Jak wiadomo, alergicy powinni prać kołdrę znacznie częściej niż człowiek, który nie cierpi na takie schorzenie. Efekty braku prania tych elementów to np. wysypka i świąd. Pojawienie się tych objawów oznacza moment krytyczny i konieczność szybkiego wyprania kołdry i poduszki. Najlepiej jednak zapobiegać temu i wyznaczyć sobie dezynfekcję prania raz w miesiącu. Będąc narażonym na liczne alergie na kurz i roztocza, użytkownik powinien wymieniać komplet pościeli minimum raz na dwa lata. Pozostali wystarczy, że wykonają pranie cztery razy w roku. Warto jednak dodać, że niektóre sytuacje życiowe będą wymagały częstszego prania kołdry, szczególnie po przebytej chorobie lub w upalne lato, gdy temperatury rosną, a człowiek bardziej się poci. Można wówczas pranie wykonać raz na tydzień.

Jak często należy dezynfekować pościel i pranie?
Jak często należy dezynfekować pościel i pranie?

Jak wyprać kołdrę, jeśli nie mieści się w pralce?

Wielu użytkowników nie dysponuje odpowiednio dużą pralką, by zmieściła się w niej kołdra, co wówczas można zrobić? Warto skorzystać z usług profesjonalnego prania jakie proponuje pralnia ekspresowa. Zapewniamy, że nasze pralki i suszarki mają odpowiednio dużą pojemność (7-20kg), by zmieścił się twój komplet pościeli. Profesjonalna pralnia ubrań pomaga także w zaoszczędzeniu czasu. Dodatkowym atutem jest to, że do każdego prania, w fazie pomiędzy praniem zasadniczym a płukaniem, dodawany jest środek dezynfekujący. Dzięki dezynfekcji pościeli uwalniamy się od grzybów, wirusów, bakterii i innych pasożytów.
Pierz swoje poduszki i kołdry regularnie! Pralnia samoobsługowa może być dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz odpowiednich warunków do wykonania prania w domu.

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.