Wydaje się, że pranie ręczników to zabieg czysto kosmetyczny i można na takie pranie pozwolić sobie raz na miesiąc. To jednak najgorsza z możliwych opcji. Dezynfekcja ubrań i ręczników to czynność, którą powinno się wykonywać bardzo często. Od tego przecież zależy w dużej mierze nasz stan zdrowia.
Czy częste pranie ręczników rzeczywiście jest ważne?
Odpowiednia i częsta dezynfekcja ręczników jest istotna. Używa się ich zazwyczaj w łazience, a to pomieszczenie nie dość, że nie jest dobrze wentylowane, jest w nim wilgotno, to na dodatek ciepło. Lepszych warunków do rozwoju wirusów, bakterii i grzybów nie można sobie wymarzyć. Wycierając się ręcznikiem, który jest w użyciu dwa tygodnie lub więcej, narażamy się na bezpośredni kontakt ze sporą ilością drobnoustrojów i to w miejscach szczególnie wrażliwych na zakażenie. To samo dotyczy z resztą dezynfekcji pościeli.
Z kolei ręczniki przyniesione po kąpieli na basenie czy plażowaniu należy najlepiej od razu wyprać. Przynosimy je z przestrzeni, gdzie mamy styczność z większą ilością ludzi, a tym samym zwiększoną różnorodnością pasożytów, grzybów i bakterii.
Kiedy i jak często powinno się prać ręczniki?
Codzienna wymiana ręczników na świeże nie jest konieczna, ale warto je zmieniać raz w tygodniu (przy założeniu, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane lub wieszamy ręcznik na zewnątrz). W innym wypadku dobrze jest zmienić ręcznik kąpielowy raz na 3-4 dni. Podstawowa zasada mówi także, że powinno się wyprać ręczniki tuż po ich zakupieniu (przed pierwszym użyciem), najlepiej w specjalnym proszku do dezynfekcji prania. Co do ręczników do rąk, zdecydowanie warto je wymieniać częściej, nawet codziennie lub co dwa dni. Pomimo tego, że wycieramy w nie tylko dłonie, to pozostają dłużej mokre, a przez to bakterie lepiej i szybciej się na nich rozwijają. Ponadto zazwyczaj są używane przez wszystkich domowników i gości.
![profesjonalna dezynfekcja prania](http://speedqueenlublin.pl/wp-content/uploads/2020/06/washing-machine-2712156_1920-1024x683.jpg)
Pranie ręczników – podstawowe zasady
- Zanim wrzucisz ręcznik do kosza na pranie, koniecznie go wysusz! Częściowo mokry ręcznik może zapleśnieć, a wtedy żaden płyn do dezynfekcji prania już nie pomoże.
- Podziel ręczniki pod względem kolorów. To dotyczy z resztą każdego prania. Wiele rzeczy puszcza farbę, a przez to pozostałe mogą złapać przebarwienia.
- Ręczniki pierzemy w osobnym praniu. Niektóre płyny do dezynfekcji ubrań – bardzo potrzebne w praniu codziennym, mogą spowodować zniszczenie faktury ręcznika.
- Jeśli koniecznie chcesz wrzucić ręcznik do pralki razem ze standardowym praniem – unikaj rzeczy, które mają rzepy, haczyki i inne elementy, mogące mechanicznie zniszczyć ręcznik.
- Dezynfekcja prania w przypadku ręczników oznacza konieczność użycia specjalnych substancji piorących, znacznie delikatniejszych.
- Temperatura prania ręczników – dezynfekcja ręczników przy zastosowaniu odpowiednich, skutecznych środków piorących nie musi przekraczać 40 stopni. Jednak w przypadku zwyczajnych proszków lub płynów, potrzebna temperatura może być nieco wyższa, by skutecznie pozbyć się wszystkich roztoczy.
- Gotowanie prania – pranie ręczników w bardzo wysokich temperaturach to domena hoteli i innych miejsc, gdzie tych samych ręczników używa wiele osób. W warunkach domowych jest to czynność raczej nie zalecana.
O tym powinieneś wiedzieć aby skutecznie zdezynfekować ubrania, pościel albo ręczniki:
Najlepszą alternatywą prania i dezynfekcji są samoobsługowe pralnie, w których automatycznie dozowane są detergenty co pozwala na uzyskanie profesjonalnej dezynfekcji ubrań, pościeli czy ręczników.
Wypracowanie w sobie nawyku korzystania z takich miejsc zaowocuje szybciej niż myślimy.
Poza niezbędną dezynfekcją, wypierzemy więcej w krótszym czasie niż w warunkach domowych i za mniej niż w pralniach chemicznych. Dzięki bębnowym suszarkom z systemem napowietrzania nasze ręczniki odzyskają puszystość, a kapsułkowe płyny do płukania sprawią, że nasze pranie uzyska świeży, przyjemny zapach.
![](http://speedqueenlublin.pl/wp-content/uploads/2020/06/towels-3401733_1920-1024x668.jpg)
0 komentarzy