Godziny otwarcia: Poniedziałek – Niedziela od 7:00 do 23:00

Profesjonalne pranie i suszenie ubrań oraz pościeli i konsekwencje suszenia w domu.

Czyste pranie rozwieszone w domu pięknie pachnie. Niektórzy specjalnie pozostawiają je w mieszkaniu, a inni nie mają wyjścia i muszą je suszyć w pomieszczeniach mieszkalnych. Po prostu nie mają innej możliwości np. brak suszarni na poddaszu. Niestety brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej tej sprawie. W prowadzonych przez siebie badaniach udowadniają, że suszenie prania w mieszkaniu może być tragiczne w skutkach dla naszego zdrowia.

Okazało się, co raczej nikogo nie zaskoczy, że suszenie prania w domu wiąże się ze wzrostem wilgotności, a takie warunki sprzyjają rozwojowi pleśni oraz grzybów. Dzięki tym luksusowym dla mikroorganizmów warunkom, rozprzestrzeniają się szybko po całym wnętrzu. Mało kto wie, że suszenie ubrań w pobliżu grzejnika potrafi zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu nawet o 30%, głównie ze względu na bardzo szybki proces odparowania wody z ubrań i ograniczonej w zamkniętym pomieszczeniu wentylacji. Eksperci przypominają, że takie warunki i szybki rozwój grzyba negatywnie wpływa na układ oddechowy i jest bardzo groźne dla zdrowia. Może to powodować infekcje i problemy z oddychaniem, a cierpiący na choroby takie jak astma czy alergie, będą czuli się znacznie gorzej.

Nawyk jakim jest suszenie ubrań w zamkniętych pomieszczeniach, o niskim poziomie wentylacji, jest podstawową przyczyną występowania aspergilozy. Co jest bardzo niebezpieczne to fakt, że u osób zdrowych objawy tej choroby następują później. Astmatycy i alergicy reagują dość szybko, dzięki czemu mogą prędzej zmienić warunki, natomiast osoby zdrowe są przez to narażone na dłuższe przebywanie w szkodliwym otoczeniu, a w konsekwencji mogą mieć poważniejsze zmiany płucne.

profesjonalne suszenie prania
Jak prawidłowo suszyć ubrania

Czym jest aspergiloza?

To choroba dotykająca zatoki, tchawicę, a nawet płuca. Charakterystyczne objawy to: kaszel, duszność, gorączka, świszczący oddech. Często mylona jest z astmą, zapaleniem zatok lub płuc. Naukowe Centrum Aspergilozy w Manchesterze zajmuje się analizą choroby, również przez prowadzenie wywiadów środowiskowych. Badacze pytają o to, czy chorzy na tę chorobę suszyli swoje pranie w domu, czy może w innym miejscu. Jeśli okazuje się, że w domu, to dla nich rekomendowana będzie automatyczna suszarka do ubrań, bądź przeniesienie prania do pomieszczenia z lepszą wentylacją. Można także zainstalować w mieszkaniu absorbery wilgoci. Te urządzenia bardzo dobrze sprawdzają się też w łazienkach i kuchniach, gdzie poziom wilgoci jest nieco wyższy niż w innych pomieszczeniach.

Mimo że zapach świeżo wypranych ubrań wielu osobom sprawia przyjemność i łatwo roznosi się po całym domu, warto zmienić swoje podejście. A ładne zapachy mogą się pojawić w mieszkaniu także przy zastosowaniu innych metod: kadzidełek, świeczek zapachowych czy kominków z olejkami eterycznymi.

Wiele osób nie ma jednak warunków w domu do tego, aby w bezpieczny dla siebie sposób wysuszyć pranie. Dla nich idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z automatu do suszenia ubrań. Profesjonalne suszenie (a wcześniej profesjonalne pranie) to rozwiązanie proste i skuteczne. Nie dość, że pranie zostanie wykonane z najwyższą starannością, to jeszcze wyschnie ono w kontrolowanych i bezpiecznych dla wszystkich warunkach. Pralnia samoobsługowa to też rewelacyjne rozwiązanie, niewielkie koszty i duża oszczędność czasu.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *